REDINGTONCYBERSPORTLanggan
MLBBFree FirePUBG MobileValorantDota 2CS2iGamingWiki
Pemain

John Choi

John Choi, dikenali sebagai Choiboy, ialah seorang pemain permainan pertarungan profesional Amerika yang khusus dalam siri Street Fighter. Sebagai tokoh asas dalam komuniti permainan pertarungan, dia paling terkenal dengan kejuaraan berganda bersejarahnya di Evolution Championship Series 2008.

John Choi
Foto: liquipedia.net
Juga dikenali sebagaiChoiboy
KewarganegaraanAmerika
PermainanSiri Street Fighter
Gelaran terkenalJuara EVO dua kali
Wang hadiah kerjaya$6808.85 USD
Dewan KemasyhuranEvo Hall of Fame Kelas 2025
Kejohanan disertai22
Peranan pengaturcaraKetua pengaturcara, NorCal Regionals

Kehidupan Awal dan Kemasukan ke Dunia Permainan

Keluarga John Choi berhijrah dari Korea Selatan ke San Jose, California ketika dia berusia sepuluh tahun. Bapanya, Jae Jeon Choi, ialah bekas peserta Olimpik dalam judo dan gusti, dan John sendiri bertanding dalam AAU Junior Olympic Games dalam taekwondo sebelum mengambil gusti di sekolah menengah. Walaupun latar belakang atletiknya, bapanya menasihatinya supaya tidak terlalu menumpukan usaha kepada sukan amatur atau permainan video. Choi melepaskan biasiswa gusti untuk menumpukan perhatian kepada pendidikannya di University of California, Davis.

Sepanjang tahun 1990-an, Choi menghabiskan zaman remajanya tenggelam dalam Street Fighter II. Sebelum dia boleh memandu, dia akan berbasikal ke 7-Eleven berdekatan dan Golfland tempatan untuk berlatih. Setelah mendapat lesen, dia kerap mengunjungi Sunnyvale Golfland, yang dianggapnya sebagai lokasi dengan persaingan terbaik. Pengalaman pertandingan pertamanya adalah pada pertengahan 1990-an di Pizza Hut tempatan, di mana hadiahnya ialah pizza. Kejayaan kompetitifnya bermula pada 1996 di B3: Battle by the Bay, di mana dia mendapat tempat kedua dalam Street Fighter Alpha 2 di belakang Alex Valle.

Kenaikan dalam Evolution Championship Series

John Choi ialah kehadiran konsisten dalam adegan kejohanan permainan pertarungan awal. Dia adalah finalis dalam setiap kejohanan Battle by the Bay dan membantu menyokong pengaturcara Evolution Championship Series sejak permulaannya. Sebahagian penting penglibatan awalnya ialah menyelaras lawatan pemain Jepun untuk bertanding di Amerika Syarikat. Choi menjadi terkenal sebagai peserta tetap pusingan 8 teratas di Evo, mendapat tempat kedua dalam kejohanan Street Fighter di Evo 2004 di belakang Daigo Umehara dan tempat kedua di Evo 2007 di belakang Tokido.

Kemenangan Berganda Bersejarah Evo 2008

Detik kompetitif penentu Choi berlaku di Evo 2008. Pada mulanya dia merancang untuk tidak hadir kerana bapanya menjalani pembedahan penyelamat nyawa, tetapi bapanya meyakinkannya untuk hadir. Menyertai dengan latihan yang sedikit dan menghadapi kumpulan lawan yang sukar, Choi mencapai satu pencapaian yang belum pernah berlaku. Dia memenangi tempat pertama dalam kedua-dua kejohanan Super Street Fighter II Turbo dan Capcom vs. SNK 2. Ini menjadikannya satu-satunya pemain yang memenangi pelbagai kejuaraan Evolution dalam tahun yang sama. Choi menggunakan wang hadiah daripada kemenangan ini untuk membantu membayar terapi fizikal bapanya.

Kerjaya Kemudian dan Bimbingan

Selepas kemuncaknya, keputusan peringkat teratas Choi dalam tajuk utama Street Fighter menjadi kurang kerap. Evo 2009 adalah kali terakhir dia mencapai pusingan 8 teratas dalam kejohanan Street Fighter di acara itu, sebahagiannya kerana dia tidak pernah terlibat secara mendalam dengan siri Street Fighter III dan IV. Walaupun begitu, dia kekal sebagai pesaing yang berkebolehan, terutamanya mengalahkan juara Street Fighter IV Daigo Umehara di Evo 2014 semasa permainan kumpulan. Selain permainannya sendiri, Choi membimbing pemain lain, termasuk Ricki Ortiz pada awal tahun 2000-an.

Peranan Pengaturcaraan dan Legasi

Selari dengan kerjaya permainannya, John Choi terlibat secara mendalam dalam pengaturcaraan kejohanan. Dia terlibat dengan perancangan kejohanan tahunan NorCal Regionals sejak permulaannya dan berkhidmat sebagai ketua pengaturcaranya. Tempoh peranannya dalam jawatan ini berterusan sehingga siri itu dibatalkan kerana pandemik COVID-19 pada 2020. Kesan berkekalannya terhadap komuniti diiktiraf secara rasmi dengan pengambilannya ke dalam Evo Hall of Fame sebagai sebahagian daripada Kelas 2025.

Soalan Lazim

Apa yang terkenal tentang John Choi?

John Choi terkenal kerana menjadi satu-satunya pemain yang memenangi pelbagai kejohanan Evolution Championship Series dalam tahun yang sama. Di Evo 2008, dia memenangi kejuaraan dalam kedua-dua Super Street Fighter II Turbo dan Capcom vs. SNK 2.

Apakah nama gamer John Choi?

John Choi biasa dikenali dengan nama gamer Choiboy.

Berapa banyak wang hadiah yang dimenangi John Choi?

Menurut rekod yang ada, John Choi telah memenangi sejumlah $6808.85 USD dalam wang hadiah merentas 22 kejohanan.

Kejohanan mana yang diaturkan John Choi?

John Choi ialah ketua pengaturcara kejohanan tahunan NorCal Regionals. Dia terlibat sejak permulaannya sehingga siri itu dibatalkan pada 2020.

Adakah John Choi dalam Dewan Kemasyhuran?

Ya, John Choi diambil sebagai ahli ketiga dan terakhir bagi Evo Hall of Fame Kelas 2025.

Sumber: Wikipedia Bahasa Inggeris (CC BY-SA), diterjemah dan ditulis semula oleh meja Redington Cybersport.

Lagi pemain esports